Martin Kukučín - Neprebudený

 

Psychologická poviedka, patrí k najzrelším dielam Martina Kukučína. Podarilo sa mu v tomto diele podať majstrovskú analýzu charakteru slabomyseľného dedinského pastiera husí Ondráša Machuľu.

Ondráš, i keď už má 20 rokov, má dušu naivného, bezbranného dieťaťa, nevie rozlíšiť sen od skutočnosti, chce sa iba hrať a snívať o princeznách a zámkoch. Je nielen duševne zaostalý, "neprebudený", ale má i znetvorenú tvár a zmrzačené telo. Aj preto jeho otec odišiel z domu - nezniesol pohľad na svojho jediného syna, ktorý bol mrzákom. Ondrášova matka sa čoskoro utrápila na smrť. Po matiknej smrti býval Ondráš u svojej tety, ktorú volá "totka".

Dedinská krásavacia Zuzka Bežanovie sa má onedlho vydať za Jana Dúbravovie. Práve sa kvôli niečomu pohnevala so svojím ženíchom a vtedy jej príde do cesty Ondráš. Chce sa na niekom vyvŕšiť a zvýšiť si trochu sebavedomie, preto zahrá Ondrášovi divadlo a sľúbi mu, že sa za neho vydá. Ondráš jej uvería začne sa vážne chystať na sobáš. Jeho komické prípravy sú spočiatku každému na smiech, no situácia sa stáva vážnejšou a už mu napokon nikto nedokáže povedať pravdu.

Zuzka sa rozhodne urýchliť svoj sobáš s Janom. Ondráš veril, že u Bežeanov sa chystajú na Zuzkinu svadbu s ním. V deň svadby ho teta musí zatvoriť do komory, aby sa nedostal do kostola a do domu Bežanovcov. Ondrášovi sa však podarí sekerou rozbiť závoru, a tak sa predsa dostane na svadbu. Keď vojde do miestnosti, práve vrcholí svadobná zábava. Ondráš si najskôr myslí, že Zuzka sa vydala za iného, lebo on neprišiel. Keď však vidí, aká je šťastná, pochopí, že Zuzka miluje v skutočnosti Jana a z neho si urobila len srandu. Ondráš nevydrží takú veľkú bolesť a zošalie. Vtedy sa roznesie po dome správa, že u Bežanov horí šopa. Svadobčania nájdu pri šope zmäteného Odráša a myslia si, že to on podpálil z pomsty šopu, preto ho priviažu k plotu. Odviaže ho Zuzka, ktorá si až teraz uvedomí, čo spôsobila. Poviedka sa blíži k tragickému koncu. Ondráš si všimne, že horí aj mastaľ, kde boli husi. Vrhne sa do plameňov, aby ich zachránil. A práve vtedy spadne prepálená povala na maštali a pochová Ondráša aj jeho najmilšiu hus, ktorú držal v náručí.

 

Použitá literatúra:

VARSÁNYIOVÁ, M.: Príruška slovenskej literatúry pre stredoškolákov. Komárno: Varia, 2003. 240 s. ISBN 80-968982-7-2

 

Audionahrávku obsahu diela M. Kukučína - Neprebudený si môžeš vypočuť na nasledujúcej stránke:www.metoo.sk/myaudio/play/6eb068cbebcc79789372143d7e3bbd9d